مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد:

پروژۀ انتقال آب ارس به تبریز، در مرحله تامین مالی
پروژۀ انتقال آب ارس به تبریز، در مرحله تامین مالی

آساخبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از پروژۀ انتقال آب رودخانۀ مرزی ارس به تبریز به عنوان یک «اَبَر پروژه» یاد کرد و گفت: این اَبَر پروژه در مرحله تامین مالی است.

یوسف غفارزاده با بیان اینکه پروژه مزبور در بستۀ «خط اعتباری ایران و چین» گنجانده شده است، اظهار کرد: با تحقق این خط اعتباری اجرای پروژه، وارد مرحلۀ نوینی خواهد شد.
به گفتۀ وی، ارزش ارزی این پروژه، ۶۸۰ میلیون یورو است و در ۱۴۰ کیلومتر از جلفا تا تبریز اجرایی خواهد شد.
وی گفت: این پروژه در دو فازِ ۳۵ کیلومتری و ۱۰۵ کیلومتری تعریف شده است که عملیات اجراییِ فاز نخست آن یعنی ۳۵ کیلومتر ابتداییِ خط انتقال، ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار ساخت ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقالِ آن در شرف اتمام است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی یادآور شد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز نخست پروژۀ یاد شده، از محل «اعتبارات پروژه های مرزی» تامین شده و در مراحل تخصیص و جذب آن مشکلی هیچ وجود نداشته است.
غفارزاده اضافه کرد: اعتبار ۶۸۰ میلیون یوروییِ ذکر شده در بالا، در اصل برای اجرای عملیات فاز دوم پروژه است که به دنبال صدور مجوزِ جذب فاینانس خارجی توسط شورای عالی اقتصاد کشورمان در مهر سال گذشته، پیمانکار و فاینانسور پروژه، طی مناقصه مشخص شده است.
وی افزود: با توجه به اِعمال تحریم های ظالمانه، شروع فعالیت پیمانکارِ برنده با سختی های خاصی مواجه بوده است اما اکنون و با قرار گرفتنِ پروژۀ خط انتقال آب ارس به تبریز در بستۀ «خط اعتباری ایران و چین»، امیدها برای تسریع در اجرای آن تقویت شده است.
وی تاکید کرد: آن گونه که مسئولان ارشد اعلام کرده اند خط اعتباریِ مزبور، در آیندۀ نزدیک گشایش خواهد یافت که با تحقق این مهم، اجرای پروژۀ انتقال آب ارس به تبریز وارد مرحلۀ نوینی خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: طبق جدول زمانبندی، باید سه سال بعد از زمان تامین مالیِ پروژه، خط انتقال آب ارس به تبریز قابل بهره برداری باشد.
غفارزاده گفت: این پروژه از حیث حجم و اهمیت اجرا، در تاریخ فعالیت های عمرانی استان به ویژه در حوزه آب، پروژه ای کم نظیر است و با افتتاح آن، آبِ شربِ موردنیاز تبریز و شمال استان تا افق ۱۴۲۵ هجری شمسی تامین خواهد بود.
وی اضافه کرد: حجم آب قابل انتقال از طریق این پروژه، ۱۸۰ میلیارد مترمکعب است و علاوه بر تامین آب شربِ تعداد قابل توجهی از جمعیت استان، پساب آن بعد از تصفیه، به حوضه آبریز دریاچه ارومیه رهاسازی خواهد شد تا گامی در راستای نجات دریاچه ارومیه برداشته شده باشد.
وی همچنین با بیان اینکه ۹۰ درصد خط انتقال آب زرینه رود به تبریز در طول سه سال گذشته، ترمیم شده و از شکل بتنی به لوله های فولادی ارتقا پیدا کرده اند، افزود: اجرای خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز که در گذشته به عنوان پروژه ای پدافندی در دستور کار قرار داشت، اکنون و با بهسازی صورت گرفته، دیگر منتفی شده است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای وی اچ ام موزیک | دانلود آهنگ های جدید و شاد محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.